31. Marikovské folklórne slávnosti

31. Marikovské folklórne slávnosti

Termín: 14.7.2024

18.07.2024

V nedeľu 14. júla 2024 sa v Hornej Marikovej konali 31. Marikovské folklórne slávnosti. Obec Horná Mariková a Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici pripravili v autentickom prostredí amfiteátra bohatý program. Po slávnostnej sv. omši v Kostole sv. Jána Nepomuckého tradične pozýval na slávnosti bubeník a tento rok sa pridala aj ľudová hudba PARTA zo Strečna.

Hostí privítala domáca folklórna skupina ŽRNOVANKA a pomyselnú bránu 31. ročníka slávností otvorili ocenení účastníci jednotlivých kôl súťaže Vidiečanova Habovka 2024 - detská spevácka skupina STUDNIČKA z Dolnej Marikovej, ktorá si v tomto roku pripomína 30. výročie svojho vzniku, sólistka speváčka  Kristína BUTKOVÁ - členka DFS DUBRAVČEK z Plevníka-Drienového, ľudová hudba a detský folklórny súbor MLADOSŤ z Považskej Bystrice.

V programovom bloku  ŽIVOT  NA  DEDINE sa predstavila folklórna skupina DÚBRAVA s pásmom Aj to málo z Jesenice, cimbalová muzika FLORIÁNEK zo ZUŠ Bzenec z Moravy, ktorá je v Hornej Marikovej častým hosťom a folklórna skupina KÝČER z Turej Lúky v nezameniteľných myjavských krojoch s typickou hudbou v zložení heligónka, trúbka a klarinet.

Domáca folklórna skupina ŽRNOVANKA pripravila pri príležitosti 40. výročia svojho vzniku nový program s názvom Na pľaci u Granátvov, v ktorom je zachytený život v miestnej časti Hornej Marikovej – Ráztoke počas celého roka. Program začína Vianocami 1913 v rodine „Granátvov“. Ich Mariška má chlapca Paľa od „Ryľvov“ a na jeseň roku 1914 chystajú svadbu. Paľo na jar začína stavať chalupu, aby mali kde bývať. Na konci júna 1914 Paľovi pomáha kamarát pri stavbe a ženy spievajú pri hrabačkách. Tu ich prekvapí miestny hlásnik, ktorý ohlási povinnú mobilizáciu – začiatok prvej svetovej vojny. Príbeh   končí v novembri roku 1918 návratom mužov z vojny, v krčme U Singera. Do veselej tancovačky prichádza hľadať svojho milého aj osamelá Mariška.  Či ho našla, to by vedeli povedať všetci  pozorní diváci, ktorí zaplnili hľadisko do posledného miesta.

V  programe TANCUJ, TANCUJ si súbor piesní a tancov BZENČAN z moravského Bzenca získal srdcia divákov vynikajúcou  cimbalovou muzikou,  piesňami a tancami  s témou remesla.

31. ročník Marikovských folklórnych slávností uzatvoril folklórny súbor ROZSUTEC zo Žiliny. So súborom je od jeho založenia neodmysliteľne spojená originálna terchovská muzika, čím ROZSUTEC výrazne prispieva k rozvoju svojráznej hudobnej tradície Jánošíkovho kraja. Zaujímavým bol i záverečný hudobný vstup s terchovskými piesňami, ku ktorému sa pridala aj ľudová hudba PARTA zo Strečna.

V priestoroch obecného úradu bola sprístupnená výstava POKLADY Z TRUHLICE  - ŠÚPOLIENKY Antónie Dvorščíkovej a 40 rokov  folklórnej skupiny ŽRNOVANKA.

Pani Tonka-Šúpolienka, ako ju volajú známi, sa výrobe šúpoľových bábik venuje od roku 1971. Inšpiráciu čerpá z bežného života na dedine, ktorý sama zažila a prostredníctvom „šúpolienok“ ho  predstavuje so všetkým, čo k nemu kedysi patrilo. Zameriava sa na tradičné remeslá – drápanie peria, tkanie, výrobu plátna od spracovania konope až po bielenie, vyšívanie, pletenie košíkov, pečenie chleba, fašiangové, veľkonočné a vianočné zvyky, svadby,  práce na poli. Nechýba ani sakrálna tematika - kostolíky, betlehemy, či najnovšia krížová cesta.

Výstava fotografií 40 rokov folklórnej skupiny  ŽRNOVANKA zachytáva jej činnosť od staršieho obdobia až po súčasnosť,  zvykoslovné pásma, sólistov a zaujímavé okamihy z jednotlivých vystúpení.   

V uličke remesiel prezentovali svoje výrobky ľudovoumeleckí výrobcovia z regiónu i širšieho okolia, atmosféru spríjemňovala ľudová hudba PARTA zo Strečna, ktorá sa predstavila aj na slávnostnej sv. omši v Kostole sv. Jána Nepomuckého. V areáli amfiteátra bola sprístupnená drevenica s ukážkou  tradičného  ľudového  obydlia, ktorá je expozíciou Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici.

Hry pre deti a odvážnych dospelých NA ZELENEJ LÚKE priblížili všetkým vekovým kategóriám ako sa voľakedy hralo vonku na lúkach, či priedomí -  pritĺkanie klinca, skákanie vo vreci, hádzanie vrecom plným sena na cieľ,  pletenie vrkoča previazaného farebnou stužkou.  Zážitkom pre deti bol i dlháň na chodúľoch Juraj Budzovský, či možnosť vyskúšať si pracovný postup výroby rífovej píšťaly a ďalších pastierskych píšťaliek s lektormi Jozefom Pobočíkom a jeho synom Jozefom. O lahodné chute a vône pred obecným úradom sa postarali folklórne kolektívy, ktoré pripravili ochutnávku tradičných marikovských,  udičských a nimnických dobrôt. Klientom v Zariadení sociálnych služieb Obce Horná Mariková spríjemnila deň svojimi pesničkami folklórna  skupina NIMNIČANKA.

Ďakujeme vedúcim i členom folklórnych kolektívov, remeselníkom, pani Antónii Dvorščíkovej,  vedeniu a zamestnancom obce Horná Mariková, Vlastivednému múzeu v Považskej Bystrici, sponzorom a všetkým, ktorí prispeli k realizácii 31. ročníka Marikovských folklórnych slávností.

Podujatie podporil Fond na podporu umenia, Trenčiansky samosprávny kraj a Oblastná organizácia cestovného ruchu Horné Považie.

Fotografie a text: POS PB,  júl 2024


18.06.2024

Marikovské folklórne slávnosti patria k úspešným a vyhľadávaným podujatiam nielen pre obyvateľov Marikovskej doliny, ale aj pre širokú odbornú a laickú verejnosť Považia, Slovenska i Moravy. Každoročne návštevníkov do Hornej Marikovej priťahuje jedinečná autentická atmosféra. Programom folklórnych kolektívov z regiónu, ale i iných lokalít Slovenska ponúkneme návštevníkom 31. MFS umelecké hodnoty pôvodného i v rôznych štylizačných stupňoch spracovaného tanečného, hudobno-speváckeho a zvykoslovného folklórneho materiálu. Popri hlavnom programe budú slávnosti doplnené výstavou História a remeslá Marikovskej doliny, výstava 40 rokov FSk Žrnovanka, Horná Mariková a ŠÚPOLIENKY Štefánie Dvorščíkovej, Praznov. Súčasťou budú tvorivé dielne a súťaže pre deti, prezentácia ľudových remeselníkov, tradičných jedál a marikovskej drevenice. Hosťom tohtoročných slávností budú cimbalová muzika ZŠ Bzenec, Súbor piesní a tancov Bzenčan, oba kolektívy zo Bzenca a FS Rozsutec zo Žiliny.

PROGRAM:

10:00       SLÁVNOSTNÁ SVÄTÁ OMŠA  – Kostol sv. Jána Nepomuckého  

11:00        NA ZNÁMOSŤ SA DÁVA – pozývanie na slávnosti bubeníkom po obci

                 ĽH PARTA, Strečno

14:00        MARIKOVSKÁ BRÁNA SAMA SA OTVÁRA

                 sólistka Kristína BUTKOVÁ, Plevník-Drienové

                 DFS STUDNIČKA, Dolná Mariková   

                 ĽH a DFS MLADOSŤ, Považská Bystrica

14:00        ŽIVOT NA DEDINE 

                 FSk DÚBRAVA, Jasenica

                 CIMBÁLOVÁ MUZIKA, ZUŠ Bzenec, ČR

                 FSk KÝČER, Turá Lúka

                 FSk ŽRNOVANKA, Horná Mariková 

16:00       TANCUJ, TANCUJ 

                SPT BZENČAN, Bzenec, ČR                                                                   

                FS ROZSUTEC, Žilina

17:15       Veselo v tanci s ĽH PARTA, Strečno

 

12:00 – 18:00 SPRIEVODNÝ PROGRAM

REMESLO MÁ ZLATÉ DNO – remeselný stan, prezentácia ľudovoumeleckých výrobcov a výstava História a remeslá Marikovskej doliny

POKLADY Z TRUHLICE – budova OcÚ, výstavy: 40 rokov FSk Žrnovanka, Horná Mariková a ŠÚPOLIENKY Štefánie Dvorščíkovej, Praznov

NA ZELENEJ LÚKE – hry pre deti a odvážnych dospelých s Jurajom Budzovkým a Jozefom Pobočíkom

ČO DEDINA, TO CHUŤ INÁ –  marikovské, nimnické a udičské dobroty

TRADIČNÉ BÝVANIE V MARIKOVEJ  – drevenica

PIESEŇ VÁM NESIEME – FSk NIMNIČANKA, Nimnica – Zariadenie sociálnych služieb obce Horná Mariková

Podujatie podporil Fond na podporu umeniaTrenčiansky samosprávny krajOblastná organizácia cestovného ruchu Horné Považie.

Fotografie a videozáznam budú použité na archívne účely organizátorov a propagáciu podujatia.


Výstavy prístupné v priestoroch obecného úradu v Hornej Marikovej:

      

Miesto konania

amfiteáter, Horná Mariková

Zabezpečuje

Ing. Dana Mahútová; dana.mahutova@pospb.sk; 0917 787 062, 0901 918 816

Organizátor

Obec Horná Mariková a Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja

Fotogaléria

88 fotografií

Súvisiace video