CELOŠTÁTNA SÚŤAŽ A PREHLIADKA HUDOBNÉHO FOLKLÓRU VIDIEČANOVA HABOVKA 2019 - výsledky

CELOŠTÁTNA SÚŤAŽ A PREHLIADKA HUDOBNÉHO FOLKLÓRU VIDIEČANOVA HABOVKA  2019 - výsledky

Celoštátna postupová súťaž a prehliadka ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov VIDIEČANOVA HABOVKA sa uskutočnila v dňoch 16. - 17. novembra 2019 v obci Habovka. Jednotlivé zastúpenia v súťažných kategóriách: 9 ľudových hudieb, 13 sólistov spevákov (12 sólo, 1 duo), 17 speváckych skupín a 9 inštrumentalistov. Trenčiansky kraj získal 9 zlatých pásiem, 3 špeciálne ceny a duo Ema Šmulíková a Darina Hikaníková s piesňami K horám, slunénko a Na hoľe ľen, ovenky, na hoľe  si vyspievalo najvyššie ocenenie – LAUREÁT.

ĽH Bosoráci z Piechova; inštrumentalista – Matej Beňo

Zlaté pásmo a  Špeciálna cena za tvorivý prístup k oživovaniu tradície

FSk Bukoviny, Brvnište; inštrumentalista - Patrik Pšurík - Zlaté pásmo

FS Považan, Považská Bystrica; ľudová hudba - Zlaté pásmo

MSSk Škrupinka, Trenčín; spevácka skupina - muži

Zlaté pásmo a Špeciálna cena za dramaturgiu a scénické stvárnenie

FSk Hájiček, Chrenovec-Brusno; spevácka skupina - muži - Zlaté pásmo

FSk Podžiaran, Papradno; spevácka skupina - zmiešaná

Zlaté pásmo a Špeciálna cena za štýlovú interpretáciu

FSk Podžiaran, Papradno; SÓLO spev – Denisa Macošíncová - Zlaté pásmo

FSk Bukoviny, Brvnište; SÓLO spev – Ľubomíra Haroníková  - Zlaté pásmo

FSk Podžiaran, Papradno; DUO spev – Ema Šmulíková a Darina Hikaníková                                

Zlaté pásmo a ocenenie LAUREÁT v kategórii sólisti speváci a duá.

Ďalší LAUREÁTI  VIDIEČANOVEJ HABOVKY - kategória sólisti inštrumentalisti: Mário Pavel, Veľké Zálužie; kategória spevácke skupiny: Dievčenská SSk z Hladovky a kategória ľudové hudby: Ľudová hudba FS Magura, Kežmarok. Bližšie vám predstavujeme našich úspešných interpretov a ich súťažné programy:

FSk PODŽIARAN, Papradno – zmiešaná

Vedúci kolektívu: Lenka Jandušíková

Kategória: spevácke skupiny

Názvy piesní : Štyri chodňíčky; Horička petrovská

Folklórna skupina Podžiaran z Papradna vznikla v roku 1982, no začiatky jej činnosti spadajú ešte do šesťdesiatych rokov minulého storočia. Základ repertoáru tvoria trojhlasne spievané ťahavé piesne. Neodmysliteľnou súčasťou vystúpení skupiny je hra na koncovú a rífovú píšťalu a rôzne scénky, či zvykoslovné pásma. Folklórna skupina sa pravidelne zúčastňuje vystúpení v obci a okolí, na rôznych oslavách, podujatiach, folklórnych prehliadkach a festivaloch v rámci celého Slovenska. Založila tradíciu jánskych slávností v Papradne, ktoré sa nesú pod názvom V srdci Javorníkvo a vianočného koncertu Od Betľéma ňedaľeko. Na okresných, krajských ale i celoslovenských súťažiach získala rôzne ocenenia a uznania. Naposledy v roku 2018 získala strieborné pásmo na celoštátnej súťaži Nositelia tradícií s pásmom Uherky. Mužská spevácka skupina, ktorá sa pridala k ženám v roku 1982, získala v roku 1988 na celoštátnej prehliadke speváckych skupín, sólistov spevákov, tanečníkov a ľudových hudieb, ktorá sa konala v Považskej Bystrici, najvyššie ocenenie.

 

FSk PODŽIARAN, Papradno   Darina HIKANÍKOVÁ a Ema ŠMULÍKOVÁ 

Kategória: sólisti speváci a duo 

Názvy piesní:  K horám, slunénko; Na hoľe ľen, ovenky, na hoľe       

Darina Hikaníková a Ema Šmulíková sú aktívnymi členkami FSk Podžiaran z Papradna. Svoj krásny hlas a typický papradniansky spev či herecký talent zdedili po svojich predkoch. S folklórnou skupinou Podžiaran získali na rôznych súťažiach mnohé ocenenia. So ženskou speváckou skupinou si na celoštátnej súťaži v roku 2016 vyspievali zlaté pásmo a titul LAUREÁT.

 

FSk PODŽIARAN, Papradno  Denisa MACOŠÍNCOVÁ 

Kategória: sólista spevák/speváčka

Názvy piesní:  Kačko, Kačko, Katerina; Kyčera, Kyčera          

Denisa Macošíncová je členkou FSk Podžiaran z Papradna od roku 2011. Spevu sa venuje  od detstva, na základnej škole bola členkou detskej skupiny Papradňanček. V roku 2013 získala s Lenkou Jandušíkovou na celoštátnej súťaži Vidiečanova Habovka v kategórii sólo/duo strieborné pásmo, so ženskou speváckou skupinou v roku 2016 zlaté pásmo a titul LAUREÁT. Od roku 2013 odovzdáva spev a lásku k tradíciám deťom z DFSk Podžiaranček ako jeho vedúca, spoločne získali viaceré úspechy na krajských či celoštátnych súťažiach.

 

Ľubomíra HARONÍKOVÁ  

Kategória: sólista spevák/speváčka

Názv piesní: Pred Žilínom, za Žilínom; Koľkože ty dzievča

Ľubomíra Hároniková sa začala venovať folklóru vo svojich 17 rokoch. už 30 rokov je členkou folklórneho súboru Považan v Považskej Bystrici. Pôsobiť vo folklórnej skupine Bukoviny - v rodnej dedine Brvnište - začala v roku 2012 pri spievaní s mužskou skupinou. Neskôr pomáhala pri obnovení ženskej speváckej zložky.

 

Patrik PŠURÍK -  FSk Bukoviny Brvnište

Kategória: sólista inštrumentalista

Názvy piesní:  Kedz som išól od svéj miléj; Prelecel sokol

Patrik Pšurík sa venuje folklóru od roku 2010, ale už predtým si všímal a vnímal svojho deda a starších, ktorí mu spievali a rozprávali príbehy z minulosti. Ako svoj prvý hudobný nástroj si privlastnil heligónku, na ktorú sa naučil sám hrať. V roku 2010 bol začal účinkovať s FSk Bukoviny, kde sa naučil hrať na rífovej píšťale. Zapáčilo sa mu to tak, že sa ju naučil vyrábať sám a na svojej sa aj prezentuje. Neskôr sa sám naučil hrať aj na husliach. Patrik sa venuje aj výrobe krojov z autentických materiálov pre folklórnu skupinu a taktiež spomínaných pastierskych hudobných nástrojov. Jeho najväčší úspech v súťažných prehliadkach  je zlaté pásmo na celoštátnej prehliadke v roku 2013 v Habovke v kategórii sólisti inštrumentalisti, kde sa prezentoval spoločne s Máriom Háronikom v hre na rífovú píšťalu.

 

Matej BEŇO

ĽH BOSORÁCI z Piechova, Bolešov

Kategória: sólista inštrumentalista

Názov piesne:   Z tamtej strany jazera

Matej Beňo má 26 rokov. Na gajdy hrá od roku 2012 a je tovarišom v Cechu slovenských gajdošov. Aktívne pôsobí ak ako člen gajdošskej muziky Bosoráci z Piechova i ako člen Spojených hukov Slovenska. Jeho herný štýl je odvodený hlavne od gajdošov Mazáka a Uhelného z okolia Lubinských kopaníc. Celkový štýl hry je odvodený aj od gajdoša Jastraba z Hlbokého a iných slovenských gajdošov Hrá na viacero typov gájd. Dnes sa predstaví hrou na švorhlasné slovenské gajdy v C ladení s tanečnou piesňou Z tamtej strany jazera.

 

FSk HÁJIČEK, Chrenovec-Brusno

Vedúci kolektívu: Emil Trgiňa

Kategória: spevácke skupiny

Programový celok: Hej, bou som ja paholkom

Dedinská FSk Hájiček z Chrenovca-Brusna vznikla v roku 1979. Repertoár skupiny tvorí 23 scénických programov, ktorých scenáre sú vypracované na základe podrobného výskumu vlastnej obce a susedných obcí  handlovskej  doliny.  Z  repertoáru   folklórnej   skupiny   sú  významné a najznámejšie vianočné  koledy  a  pastorely  zo  zbierky  miestneho  učiteľa a organistu Gašpara Drozda zo začiatku 19. storočia, na základe ktorých vznikla   pieseň   Daj   Boh   šťastia   tejto   zemi,   ktorá   sa   stala    jednou z najspievanejších piesní v predvianočnom a vianočnom období na Slovensku. Originálnou na Slovensku sa skupina stala vďaka využívaniu signálnych nástrojov - pastierskych trúb alebo trombít, ktoré si skupina vďaka zručnosti svojich členov vyrába a zadovažuje sama.  Vedúcim skupiny a autorom programov je Ing. Emil Trgiňa.

Predstavia sa s  mládeneckými piesňami z terénneho výskum obce Chrenovec-Brusno a ďalších obcí Handlovskej doliny  z osemdesiatych rokov 20. storočia.

 

ĽH FS POVAŽAN, Považská Bystrica

Vedúci kolektívu: Milan Jankoviech

Kategória: ľudová hudba 

Programový celok: Vandrovnícke piesne z Hvozdnice a Štiavnika Kedz ja pvojdzem, povandrujem; Kedz som vandroval; Aňi som tam ňebol, dze som sa postrojel

Nástrojové obasadenie: 1. husle - Marek Gabriš, 2. husle - Miloš Ščotka, kontra husle - Damián Gloser, kontra viola - Dobroslav Kortman, kontrabas - Jaroslav Krasňan

Pri výbere sa inšpirovali  interpretáciou muzikantov z obcí, ktorých priamymi pokračovateľmi je ľudová hudba Javorníček - Jakubíkovci a ľudová hudba bratov Fupšovcov z Hvozdnice. Ľudová hudba FS Považan pôsobí pri Mestskom folklórnom štúdiu v Považskej Bystrici a je sprievodnou kapelou folklórnych súborov Považan a Seniorpovažan. V súčasnosti má približne 12 členov, na súťaži sa však z dôvodu zachovania autenticity hudobného a speváckeho prejavu predstaví len časť z nich. Viacerí z muzikantov, ktorí tvoria jadro ľudovej hudby FS Považan, hrávajú spolu už od roku 1994 a dnes postupne odovzdávajú svoje skúsenosti mladšej generácii hudobníkov. Repertoár ĽH tvorí folklór z mnohých regiónov Slovenska. Zameriava sa predovšetkým na interpretáciu piesní a tancov z regiónu stredného a horného Považia, z oblasti Javorníkov a Strážovských vrchov. Primášom ĽH FS Považan je Marek Gabriš, umeleckým vedúcim a upravovateľom hudobného materiálu Dobroslav Kortman. 

 

MSSk Škrupinka, Trenčín

Vedúci kolektívu: Jozef Ďuráči

Kategória: spevácke skupiny

Programový celok: Veselárske spoza stola

Starí svati a komorníci, ktorým v závere svadby (veselá) skončili povinnosti si společne aj z volakerími ženáčmi pri muzike dobrú vólu spravili. Programové číslo tvoria veselárske pesničky, ktoré podľa informátorov v období medzi vojnami nechýbali na žiadnom veselí dedinách okolo Trenčína. Prevažná časť z nich sú sellácke, na ktoré sa na veselí nielen tancovalo ale aj „ za stolom“ spievalo. Svedčí o tom aj fakt, že na jeden nápev majú zaznamenaných aj 30 slôh textu venovaného ženíchovi, neveste, širokej, svatom, družbom, družicám, kuchárkam ale aj muzikantom, svadobným pokrmom, pijatike...

Mužská spevácka skupina Škrupinka zložená z bývalých členov trenčianskych FS vznikla v roku 2007. Za 11 rokov svojej existencie sa stala významným reprezentantom a šíriteľom tradičnej ľudovej kultúry Trenčína a jeho okolia. Piesne a zvyky trenčianska mohli jej zásluhou spoznať návštevníci rôznych podujatí na Slovensku a v Českej republike.

 

Text a fotografie: Dana Mahútová, Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici, November 2019

Fotogaléria

40 fotografií