Neznáma pieseň

Folklórny súbor Vršatec slávnostným programom NEZNÁMA PIESEŇ v sobotu 21. októbra 2023 v Dome kultúry v Dubnici nad Váhom, nielen zatancoval,  zaspieval, ale aj vyrozprával, a dokonca i filmom Slepá baba zahral príbeh svoj i príbehy ľudí doby minulej a súčasnej. Pútavo vtiahol divákov do svojho umenia a deja svojho 70-ročného príbehu i príbehu ľudstva samotného.

Divák mal možnosť sa nielen tešiť, ale i zamyslieť, smútiť a nakoniec opäť, tak ako v rozprávke s dobrým koncom, rozihrať všetky žilky a odísť posilnený umeleckým zážitkom. Rovnako však s vedomím, že v našom kraji, tak bohatom na tradície, zastúpenom mnohými kvalitnými folklórnymi skupinami, máme i reprezentanta, ktorý v rôznych podobách scénického spracovania vie divákovi priblížiť takmer všetky regióny Slovenska. A to divák ocení - tak na Slovensku, ako aj v zahraničí. Vršatec právom patrí medzi top kolektívy Slovenska.

Folklórny súbor Vršatec vznikol v roku 1953. Spočiatku to bola len spevácka skupina, postupne sa začala rozrastať o tanečnú a hudobnú zložku a do súčasnej podoby sa súbor sformoval v roku 1967, keď sa jeho umeleckým vedúcim a choreografom stal Mikuláš Senko, ktorý viedol súbor až do roku 1985.

FS Vršatec sa svojou kvalitou veľmi rýchlo zaradil medzi najlepšie amatérske folklórne súbory na Slovensku. Doteraz absolvoval viac ako 2000 úspešných vystúpení doma i v zahraničí. Svoj program prezentoval skoro vo všetkých štátoch Európy a vystupoval aj v mnohých štátoch Afriky, Ameriky, Austrálie a Ázie, kde bola vysoko hodnotená umelecká úroveň a atraktívnosť jeho vystúpení.

Základom repertoáru súboru sú tanečné, hudobné a spevácke čísla z rôznych oblastí Slovenska. Počas svojej existencie súbor získal množstvo úspechov a ocenení v súťažných prehliadkach a na festivaloch. Z posledných významných ocenení: za program Čriepky a pramene pri príležitosti 60. výročia založenia súboru získal najvyššie ocenenie Matice Slovenskej - zlatú plaketu za zachovávanie kultúrneho dedičstva (2013), na medzinárodnom súťažnom festivale v Južnej Kórei súbor spomedzi viac ako 21 zúčastnených zahraničných krajín a viac ako 50 domácich súborov získal druhé miesto, na medzinárodnom festivale v Rožňove pod Radhoštěm ocenenie Laureát festivalu Jánošíkov dukát, na Medzinárodnom folklórnom festivale v Červenom Kostelci hlavnú cenu festivalu.

Od roku 1985 je vedúcim súboru Jozef Martinka. Umeleckým vedúcim je v súčasnosti Vlastimil Trnka a vedúcim ľudovej hudby Michal Pagáč.

Fotogaléria

27 fotografií