Folklórna skupina PODŽIARAN priniesla zlato i špeciálnu cenu z celoštátnej súťaže

Folklórna skupina PODŽIARAN priniesla zlato i špeciálnu cenu z celoštátnej súťaže
Vo Vranove nad Topľou v dňoch 28. - 29. októbra 2023 sa na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke folklórnych skupín Nositelia tradícií 2023 stretlo desať najúspešnejších folklórnych kolektívov z celého Slovenska.
Zlaté pásmo a špeciálnu cenu za štýlovú vokálnu interpretáciu a rekonštrukciu odevných súčiastok v súťaži získala folklórna skupina Podžiaran z Papradna. Opäť sa potvrdilo, akou vzácnosťou je mať v regióne kolektívy, ktoré vyhľadávajú, dokumentujú a spracovávajú do scénickej podoby zvyky a tradície svojich predkov. Už na regionálnom kole súťaže v Papradne sa predstavilo 7 skupín, z ktorých Podžiaran reprezentoval Trenčiansky kraj aj vo Vranove nad Topľou.
Po niekoľkoročnom úsilí a pátraní sa Podžiaranu podarilo získať záznamy o miestnej svadbe od českej etnografky Aleny Plessingerovej v spolupráci s Petronelou Ragulovou z Vlastivedného múzea a Zuzany Beňuškovej zo SAV Bratislava. Vďaka nim urobili nielen rekonštrukciu svadby, ale najmä svadobného oblečenia približne z roku 1890, keďže k dispozícii neboli žiadne fotografie krojov, party ani svadobnej hostiny. Informácie doplnili záznamy o svadbe z dotazníkovej akcie Matice slovenskej z roku 1942, ktoré sú v textovom archíve SAV, ako aj diplomová práca Heleny Zigovej: Svadba v Papradne. Táto rekonštrukcia svadby Podžiaranu priniesla nielen celoslovenský úspech, no bude i cenným počinom pre budúce generácie. Svadobné zvyky, ale i rekonštrukcia častí odevov sú unikátnym komplexným obrazom toho, ako to na svadbe vyzeralo za čias, ktoré sa už pomaličky vytrácajú zo spomienok i tých najstarších žijúcich generácií.
Svadba, „veseľje“ bývala v živote našich predkov významnou udalosťou. Najčastejšie sa mladí brali počas fašiangov, lebo vtedy nebolo súrnej roboty. Kedysi sa v Papradne hovorilo, že „pres krátkí fašiang sa vydá každá dievka. No cez ten dlhý len ty nájvídherňejšje“, pretože mládenci mali dosť času na výber. Keď bolo „po náhovorkách a ohláškách, veseľje sa mohlo začať“. Keďže svadba má viacero častí, Podžiaran sa zameral len na jeden jej fragment – príchod nevesty do domu ženícha a svadobnú hostinu u neho. Jej súčasťou boli obradové časti, ale aj žartovné, ktoré svadbu spestrili.
Folklórna skupina Podžiaran vznikla v roku 1982, no začiatky jej činnosti spadajú ešte do 60. rokov minulého storočia. Základom repertoáru sú trojhlasne spievané ťahavé piesne z oblasti Javorníkov. Neodmysliteľnou súčasťou vystúpení je aj hra na koncovú a rífovú píšťalu a rôzne scénky, či zvykoslovné pásma. Folklórna skupina sa pravidelne zúčastňuje vystúpení v obci a okolí, na rôznych podujatiach, folklórnych prehliadkach a festivaloch v rámci celého Slovenska. Na regionálnych, krajských, ale i celoslovenských súťažiach získala mnohé ocenenia. Založila tradíciu jánskych slávností v Papradne, ktoré sa nesú pod názvom V srdci Javorníkvo a vianočného koncertu Od Betľéma ňedaľeko.
Vedúcou kolektívu je Lenka Jandušíková a autormi oceneného programu VESEĽJE sú Izo Mikudík a Juraj Jakubík st. Folklórna skupina Podžiaran je pýchou nášho regiónu, srdečne blahoželáme k úspechu na celoštátnej súťaži.
Text a fotografie: POS PB, november 2023
Kompletné výsledky celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky folklórnych skupín NOSITELIA TRADÍCIÍ 2023 nájdete na: https://www.nocka.sk/nositelia-tradicii-2023-vysledky/

Fotogaléria

45 fotografií