DIVADELNÝ SÚBOR HUGO, Pruské

Ivan Bukovčan:  KÝM KOHÚT NEZASPIEVA

 

23. január 2016

            Tohoročnú premiéru uviedli “Hugovci” v netradičnom divadelnom priestore. Režisér predstavenia Andrej Škvaro zvolil kotolňu miestnej materskej školy do ktorej sa zmestí maximálne 35 divákov.  Divák tak nadobudol pocit, že je súčasťou  predstavenia nadčasového príbehu slovenského dramatika, ktorý rieši tému ľudskej morálky, dôstojnosti, čestnosti, sily charakteru a správania sa v hraničnej životnej situácii.

 

            V malom mestečku istej novembrovej noci roku 1944 niekto zabije nemeckého vojaka. Nemecký dôstojník ako pomstu za jeho smrť použije starý zvyk: za jedného smrť desiatich a dá zaistiť prvých desiatich ľudí, ktorí budú na ulici po siedmej hodine. Zozbieraní rukojemníci spočiatku nevedia, prečo ich zaistili a utešujú sa tým, že je to len kvôli tej siedmej hodine. Keď privedú ako desiatu prostitútku Mariku, povie im o vražde. Vtedy začnú tušiť, o čo ide.

Autor Ivan Bukovčan takto postavil hrdinov do ohrozenia, pozorujúc, ako sa zachovajú. Ak sa do rána nájde vinník, budú prepustení, ak nie, všetkých obesia. Krajne napätá situácia, ktorá vznikla umožňuje porovnávanie ľudí a ich morálnych kvalít. Takýto krízový stav dokonale preverí charaktery. Pod hrozbou smrti ich pud sebazáchovy núti konať inštinktívne. Autor z nich postupne strháva masky a odhaľuje morálne trosky. Nie všetci, čo v normálnom živote stoja sociálne či inak nad ostatnými, sa v tejto situácii ukážu v dobrom svetle. Nikomu sa nechce umierať, ale slabšie charaktery podľahnú hystérii a strácajú svoju ľudskú tvár.

Tulák v predstavení hovorí: "Proti násiliu má človek iba jednu šancu... ostať človekom... nestať sa handrou. Zachovať si dôstojnosť... A svoju ľudskú tvár."

 

Scenár: IVAN BUKOVČAN

Úprava textu: MONIKA PALUŠOVÁ

Kostýmy: ALENA HRUŠKOVÁ

Výber hudby: ANDREJ ŠKVARO

Kamera a strih thrilleru: MARTIN KIŠKA

 

Réžia: ANDREJ ŠKVARO