Celoštátna súťažná prehliadka Nositelia tradícií

Celoštátna súťažná prehliadka Nositelia tradícií

sa tento krát uskutoční vo veľkom štýle.
Počas najväčšieho oravského folklórneho festivalu Podroháčske folklórne slávnosti.
4. a 5. august 2018 v Zuberci bude patriť tým najlepším folklórnym skupinám, ktoré sa dostali cez regionálne a krajské kolá až na najvyššie celoštátne kolo.
Hlavní organizátori Národné osvetové centrum v Bratislave a Oravské kultúrne stredisko.

Vstup na súťažnú časť je voľný. Program:
SOBOTA – 4. augusta 2018
14.00 - 16.00 – 1. časť súťažných blokov (KD Zuberec)
16.00 – 16.30 – prestávka
16.30 – 18.30 – 2. časť súťažných blokov (KD Zuberec)
22. 00 - tanečná škola a večerný program (Zuberec-Brestová)
NEDEĽA – 5. augusta 2018
14.00 – 15.30 –vyhlásenie výsledkov, odovzdanie cien a galaprogram (Zuberec-Brestová)

 

Trenčianky kraj budú na súťaži zastupovať:

 

Folklórna skupina Podžiaran z Papradna - UHERKY

Vedúca kolektívu: PaedDr. Lenka Jandušíková

Autor programového výstupu: Izo Mikudík, Mgr. Božena Bašová

 

Najviac práce bolo v Papradne pri zbere úrody a pri senách. Keď bola tráva súca pod kosu, chlapi sa dohodli a išli spoločne kosiť. Podľa toho, koľko podielov na lúke mala rodina, toľko koscov ju zastupovalo pri spoločnom kosení a toľko uherék – kôpok sena – im prináležalo.

Folklórna skupina Podžiaran vznikla v roku 1982, no začiatky jej činnosti spadajú ešte do 60. rokov minulého storočia. Základ repertoáru tvoria trojhlasne spievané ťahavé piesne, ale aj zvykoslovné pásma. Pravidelne sa zúčastňuje vystúpení v obci a okolí, na rôznych oslavách, podujatiach, folklórnych prehliadkach a festivaloch v rámci celého Slovenska. Od roku 2011 sa aktívne venuje zaznamenávaniu piesní a zvykov z Papradna, ktoré sú uvedené v troch publikáciách – Autentické hodnoty v Javorníkoch ukryté, Ottitá potitá a Hori zeľené, vodi studzené. Na regionálnych, krajských ale i celoslovenských súťažiach získala rôzne ocenenia a uznania, naposledy v roku 2016 na celoštátnej súťaži speváckych skupín, sólistov spevákov, sólistov inštrumentalistov a ľudových hudieb získal Michal Mahút bronzové pásmo v kategórii sólista inštrumentalista, Patrik Kaprálik strieborné pásmo v kategórii sólista spevák a ženská spevácka skupina zlaté pásmo a titul LAUREÁT v kategórii spevácke skupiny. Založila tradíciu jánskych slávností v Papradne s názvom V srdci Javorníkvo.

Folklórna skupina Podžiaran z Papradna 

Folklórna skupina Kýčer z Turej Lúky - DRAPAČKY NA KOPANICIACH

Vedúci kolektívu: Jaroslav Viselka 

 

Folklórna skupina Kýčer dostala názov podľa vŕšku, týčiaceho sa nad Turou Lúkou. Od svojho vzniku v roku 1950 sa skupina snaží verne zachovávať zvyky, piesne a tance z Turej Lúky a okolia. Materiál na jednotlivé programy zberajú a zaznamenávajú priamo na Turej Lúke a okolitých kopaniciach od pamätníkov, ľudových spevákov a tanečníkov. FSk kladie veľký dôraz na originalitu krojov, krojových súčiastok, nástrojov a rekvizít využívaných v jednotlivých programoch. Špecifikáciou folklórnej skupiny je vekové zloženie  od 20 do 80 rokov. V súčasnosti má 28 členov. Ľudová hudba folklórnej skupiny v zložení heligónka, trúbka a klarinet patrí nielen na Myjavsku k najoriginálnejším. V repertoári folklórnej skupiny nájdeme rôzne ľudové zvyky - pracovné  pásmo o lisovaní oleja  - ZÁBOJE, ale i sviatočné                  DUCHNÁRI  - o svadbe na kopaniciach.

Folklórna skupina Kýčer z Turej Lúky

Plagát