Kyberšikana, nie je vítaná

Kyberšikana, nie je vítaná

Dve prednášky vzdelávacieho podujatia pre študentov strednej školy sa uskutočnili v stredu, 24.novembra 2021 a boli zrealizované v spolupráci so Slovenským národným strediskom pre ľudské práva.

Dá sa kyberšikane predísť? Ako sa môžeme pred ňou chrániť? Počas vzdelávacieho podujatia na tieto otázky odpovedal Mgr. Michal Horváth zo SNSLP. Najlepším spôsobom ako šikane na sociálnych sieťach predísť je nezverejňovať citlivé informácie, fotografie, videá o svojej osobe, svojich priateľoch, či známych  a rodine.

Dôležité rozdiely oproti šikane tvárou v tvár a kyberšikane:

  • Kyberšikana predstavuje zásah do súkromia, ktorý trvá 24 hodín denne a nezastaví sa pred dverami domu (okrem prípadov, kedy človek nepoužíva doma žiadne tzv. nové médiá).
  • Vďaka rôznorodým možnostiam, ako aj rýchlosti médií je takmer nemožné zmapovať celkový dosah šírenia informácií.
  • Páchatelia, tzv. agresori, môžu konať anonymne, pričom práve táto anonymita im nezriedka dáva pocit istoty. Identita, ktorú prezentujú na internete, sa často výrazne odlišuje od ich skutočnej identity.
  • Vek a vzhľad nie sú pri kyberšikane rozhodujúce. Šikana môže prebiehať aj medzi rovesníkmi (spolužiakmi), aj medzi rôznymi vekovými skupinami (žiak-učiteľ).
  • Existuje riziko neúmyselnej kyberšikany, pretože neuvážené konanie, keď nedomyslíme dôsledky, môže viesť k poškodeniu obete. Následky páchateľ spravidla nevidí, ani si nie je vedomý rozsahu škody, ktorú spôsobil.

Fotogaléria

5 fotografií