Folklórne hodnoty na Strednom Považí VIII

Folklórne hodnoty na Strednom Považí VIII

Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici pripravilo už ôsmu sériu metodických školení s názvom Folklórne hodnoty na Strednom Považí VIII. V stredu 29. septembra 2021 v kultúrnom dome v Plevníku-Drienovom sa konali hudobno-tanečná dielňa s lektorkou: Mgr. art. Lenkou Šútorovou-Konečnou, ArtD. a hudobno-tvorivá dielňa s lektorom Mgr. Dobroslavom Kortmanom. Členovia detského folklórneho súboru Dúbravček z Plevníka-Drienového pracovali paralelne v dvoch skupinách. Tanečná pedagogička a choreografka Lenka Šútorová-Konečná využíva pri výučbe tancov inovatívne pedagogické prístupy. Metodika, ktorej autorom je Peter Lévai, jej osobná prax a skúsenosti sú zárukou pohybového zážitku pre deti a zároveň inšpiráciou pre pedagógov. Hravou formou efektívne a systematicky deti dospeli aj v krátkom čase k reálnym výsledkom, ktoré ďalším pravidelným nácvikom povedú ku kvalitným tanečným návykom. Skúsený lektor Dobroslav Kortman vedie v Považskom osvetovom stredisku letné hudobné dielne DOBROHUDIE. Mladí hudobníci z Dúbravčeka sú ich pravidelnými účastníkmi a počas tejto októbrovej dielne pokračovali v nácviku spoločnej hry i spevu ľudových piesní stredného Považia - Prečína, Marikovej i Záriečia a repertoár prispôsobili aj príprave k vianočnému obdobiu o regionálne koledy.

 Pravidelne v jesenných termínoch pripravujeme aj hudobné dielne venované pastierskym hudobným nástrojom a po niekoľkoročnom cykle týchto školení sme tie tohtoročné rozšírili okrem hry aj o poznanie výroby samotných nástrojov. Dňa 1. októbra 2021 sa v dielni Jozefa Pobočíka v Brvništi deti z detského folklórneho súboru Podžiaranček zoznámili s jednotlivými pracovnými postupmi a nástrojmi potrebnými pri výrobe rífovej, či šeťdierkovej píšťaly. Mgr. Jozef Pobočík sa spolu so svojím otcom venujú výrobe i samotnej interpretácii. Ako spomína Jozef Pobočík: „Zvuk rífovej alebo prednej koncovej píšťaly sa v časoch môjho detstva ozýval zo všetkých kútov Brvnišťa najmä za pokojných letných podvečerov. Pamätám si slnečné nedeľné dopoludnia, keď sa chlapi z horného konca v čistučkých bielych košeliach, s rífovkami pod pazuchou schádzali na moste a predvádzali svoje umenie. Niektoré boli rozsušené a tak ich bolo treba v Papradnianke namočiť, aby sa „spučali“. Medzi týmito hráčmi boli aj také legendy hry na rífovú píšťalu ako Jano Fortuník - Hroščík, Frano a Pavel Pobočíkovci – Petríci, z ktorých jeden bol môj strýko a druhý otec. Tradícia hry na tieto nástroje tu bola taká bohatá, že nás v okolí niekedy volali aj „píščelkári“.“ A práve deti zo základnej školy v Papradne a dnes už aj študenti iných škôl, v najväčšom počte však práve deti z DFS Podžiaranček s veľkou chuťou a odhodlaním vyrobiť raz vlastné nástroje načúvajú každej informácii a s veľkým odhodlaním a šikovnosťou sa učia ich výrobe.

Hudobno-tvorivé i tanečné dielne tohto druhu veľmi významne pomáhajú k porozumeniu a  hlbšiemu poznaniu regionálnych tradícii, zachovávaniu a šíreniu hudobno-tanečných i remeselných zručností. Všetky školenia boli realizované v rámci projektu Kultúra človeka, kultúra spoločnosti. Z verejných zdrojov ich podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Fotogaléria

22 fotografií