Deň osvetových pracovníkov

Deň osvetových pracovníkov

26.október - Deň osvetových pracovníkov 

         Osveta vo všeobecnosti znamená činnosť, ktorá je zacielená na povznesenie vzdelanosti a kultúry. Osveta plní úlohy kultúry a vychováva ľudí s láskou k poznaniu, má povzniesť vzdelanosť, prebudiť človeka v človeku. Aktivity s ňou súvisiace vykonávajú pracovníci v kultúrnych inštitúciách, knižniciach, múzeách, galériách,..... Tento deň, bez ohľadu na to, kedy si ho pripomíname, je oslavou práce všetkých zamestnancov, ktorí pomáhajú pri výchove všetkých generácií. Ich práca je poslaním a vyžaduje si znalosti, trpezlivosť i obetu.

            Slovo osveta použil literárne ako prvý Ján Kollár /1793-1852/ - básnik a hlásateľ slovanskej vzájomnosti. V Kollárových pedagogických náhľadoch nájdeme mnohé pokrokové črty. Osvetu definuje ako výchovný systém spoločnosti. Jej poslaním je sústavne pôsobiť na formovanie vedomia, postojov, a konania ľudí tým, že sprístupňujeme poznatky vedy, techniky, hodnoty kultúry či umenia.

            V súčasnosti je používanie pojmu osveta viacznačné. Vyjadrujeme tým aktivity, ktoré vykonávajú osvetové organizácie a zároveň to je konkrétny výsledok ich práce. Používajú sa aj ďalšie výrazy ako kultúrno-výchovná činnosť a kultúrno-osvetová práca. Ciele týchto aktivít sú podmienené materiálno - technickou a praktickou činnosťou ľudí a spoločenským vývojom.

            Osveta napomáha ľuďom prekonávať nové úlohy, ktoré nastoľuje každodenný život. Filozofia celoživotnej výchovy a vzdelávania je aktuálna pre celú spoločnosť. V podmienkach neustáleho rozvoja spoločenskej výroby a sociálnych vzťahov, nadobúda rozvíjanie schopností každého človeka celoštátny význam a je predmetom všeobecného i individuálneho záujmu ľudí.

            Nezastupiteľné miesto a významné poslanie v spoločnosti má regionálna a miestna kultúra. Na podnet Považského osvetového strediska v Považskej Bystrici sa každoročne od roku 2008 uskutočňuje kultúrno-spoločenské podujatie Múzy nás spájajú.

            Stretávajú sa na ňom profesionálni i neprofesionálni kultúrno-osvetoví pracovníci nášho regiónu, predstavitelia regionálnej i miestnej samosprávy, vedúci súborov a záujmových kolektívov, spolupracovníci Považského osvetového strediska, Považskej knižnice a Vlastivedného múzea, významní ľudia, ktorí sa či už z profesionálneho hľadiska alebo aj individuálneho záujmu venujú kultúre a osvetovej činnosti.

            Na návrh regionálnych kultúrnych inštitúcií predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja udeľuje pamätné listy kolektívom a jednotlivcom, ktorí dlhodobo pôsobia v oblasti kultúry a dosahujú vo svojej práci významné úspechy.

Vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu sa tento rok stretnutie neuskutoční, ale aj napriek tomu nezabúdame na tých, ktorí by práve v tomto období boli ocenení. Na našej webovej stránke ich postupne predstavíme.