45. výročie vzniku FS Váh Púchov

Folklórny súbor Váh založil v roku 1971 spisovateľ Milan Húževka so svojimi priateľmi. Dvadsať rokov bola vedúcou a choreografkou Eva Kukučková. Od roku 2006 do roku 2012 bola jeho umeleckou vedúcou a choreografkou súboru Žaneta Littová. Od roku 2012 vedie súbor Richard Benech. Prvými vedúcimi ľudovej hudby boli Milan Svrčina a Viktor Mareček. Za svoju existenciu sa FS Váh prezentoval doteraz viac ako 26 skupinovými choreografiami, mnohými sólovými choreografiami, programovými číslami a programami. Základom jeho tvorby je vyhľadávanie                         a scénické spracovanie folklóru stredného Považia: najmä Púchovskej doliny, ale i neďalekého Kostolca, Papradna a blízkeho Trenčianska.

Súbor získal viacero ocenení v súťažiach folklórnych kolektívov – ocenenie na celoslovenskej súťažnej prehliadke tvorivých choreografií v Trenčíne (1998, Kostolecké čardáše), celoštátne finále súťaže tvorivých choreografií (2002, Choreo 1), ako aj sólistov tanečníkov – účasť v celoštátnom finále súťaže Šaffova ostroha (2001), Zlaté pásmo z krajskej súťaže choreografií FS - Folklórna Lysá a bronzové pásmo z Celoslovenskej súťažnej prehliadky choreografií v Liptovskom Mikuláši (2014). Ocenenie Pocta generálneho riaditeľa Národného osvetového centra za rozvoj tradičnej ľudovej kultúry získal FS v roku 2001. Laureátom medzinárodného folklórneho festivalu Warmia v Olsztyne, Poľsko sa stal v rokoch 2000, 2001, 2003 a laureátom medzinárodného festivalu Roztocze v Tomaszów Lubielski v 2009. FS Váh nahral niekoľko ľudových piesní pre Slovenský rozhlas v Banskej Bystrici spolu so skladateľom Svetozárom Stračinom. V roku 2007 účinkoval v dokumentárnom filme Púchov a jeho okolie, zrealizovanom vďaka Nadácii na podporu púchovského regiónu a v roku 2010 pripravil spolu s ostatnými zložkami folklórnych telies v Púchove prvý hudobný CD nosič HRDZIALENKO MOJE. V tom istom roku prezentoval púchovský folklórny život aj v televíznom programe Teleráno a v roku 2014 sa predstavil v televíznej súťažnej relácii Kapura. Precestoval viacero krajín Európy - Švédsko, Dánsko, Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Poľsko, Česko, Rusko, Srbsko. V období rokov 2009 - 2014 bolo možné Váhistov stretnúť na folklórnych festivaloch: Jánošíkov dukát, Rožnov pod Radhoštěm, ČR; slávnosti v Starom Hrozenkove, ČR; mládežnícky festival v Petrohrade, Rusko;  Tomaszów Lubielski, Poľsko; Jánošíkove dni v Terchovej; Dubnický folklórny festival a na  MFF Východná. FS Váh získal viaceré ocenenia a  po účinkovaní na 60. ročníku festivalu vo Východnej a účasti na Celoslovenskej súťažnej prehliadke choreografií v Liptovskom Mikuláši bol v roku 2015 prizvaný aj na ďalšie štyri významné folklórne festivaly: 50. ročník FF v Heľpa; 55. Kopaničiarske slávnosti v Starom Hrozenkove, ČR; 30. ročník Chodníčkov k domovu v Opave, ČR; 20. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu WARMIA v poľskom Olsztyne a je už samozrejmosťou, že FS Váh pravidelne vystupuje na domácich púchovských podujatiach.

 V súčasnosti sa FS Váh vo svojej tvorbe zameriava hlavne na zachovanie a šírenie kultúrneho dedičstva vlastného regiónu a pracuje pod hlavičkou záujmového združenia právnických osôb Dom kultúry, Púchov. Vedúcim a choreografom je Richard Benech, vedúci ĽH je Ivan Sadloň.

Text z podkladov http://www.fsvahpuchov.wbl.sk/ spracoval: D. Mahútová, POS v P. Bystrici 9/2016